**Notice – The deadline for abstract submissions is March 31.

Conference Schedule

The program schedule reflects Eastern Standard Time.

Day 1, 5/31
12:00 pm–1:00 pm, Keynote Lecture, Kari Alitalo
Session 1. Lymphedema
Session Chair: Stan Rockson, Stanford
1:00 – 1:30 pm, Invited Talk, Babak Mehrara
1:30 – 12:45 pm, Invited Talk, Barbara Garmy-Susini
1:45 – 1:00 pm, Selected Abstract Talk
2:00 – 2:15 pm, Selected Abstract Talk
2:15 – 2:30 pm, Selected Abstract Talk
2:30 – 2:45 pm, Break

Session 2. Lymphatics in Cancer Metastasis and Progression
Session Chair: Mihaela Skobe
2:45 – 3:15 pm, Invited Talk, Michael Detmar
3:15 – 3:30 pm, Invited Talk, Tim Padera
3:30 – 3:45 pm, Selected Abstract Talk
3:45 – 4:00 pm, Selected Abstract Talk
4:00 – 4:15 pm, Selected Abstract Talk

Day 3 – 6/2
Session 5. Innovating Lymphatic Therapy, Sponsored
by the Microcirculatory Society
Session Chair: Ying Yang
6:00 – 6:20 pm, Invited Talk, Isaac Lee
6:20 – 6:40 pm, Invited Talk, Shailesh Agarwal
6:45 – 7:00 pm, Selected Abstract Talk
7:00 – 7:15 pm, Selected Abstract Talk
7:15 – 7:30 pm, Selected Abstract Talk
7:30 – 7:45 pm, Break

Session 6. Computational Modeling of Lymphatics
Session Chair: Lance Munn
7:45 – 8:15 pm, Invited Talk, Chris Bertram
8:15 – 8:30 pm, Selected Abstract Talk
8:30 – 8:45 pm, Selected Abstract Talk
8:45 – 9:00 pm, Selected Abstract Talk
9:00 – 9:15 pm, Selected Abstract Talk

Day 5 – 6/4
Session 9. Lymphatic Drug Delivery
Session Chair: Susan Thomas
6:00 – 6:30 pm, Invited Talk, Natalie Trevaskis
6:30 – 6:45 pm, Selected Abstract Talk
6:45 – 7:00 pm, Selected Abstract Talk
7:00 – 7:15 pm, Selected Abstract Talk
7:15 – 7:30 pm, Selected Abstract Talk
7:30 – 7:45 pm, Break

Session 10. Lymphatics in the Gastrointestinal Tract and Lipid Metabolism
Session Chair: Mari Muthuchamy
7:45 – 8:15 pm, Invited Talk, Gou Young Koh
8:15 – 8:30 pm, Invited Talk, Veronique Angeli
8:30 – 8:45 pm, Selected Abstract Talk
8:45 – 9:00 pm, Selected Abstract Talk
9:00 – 9:15 pm, Selected Abstract Talk

Day 2 – 6/1
Session 3. Genetic and Epigenetic Regulation of Lymphatics
Session Chair: Sathish Srinivasan
6:00 – 6:30 pm, Invited Talk, Natasha Harvey
6:30 – 6:45 pm, Selected Abstract Talk
6:45 – 7:00 pm, Selected Abstract Talk
7:00 – 7:15 pm, Selected Abstract Talk
7:15 – 7:30 pm, Selected Abstract Talk
7:30 – 7:45 pm, Break

Session 4. Organ Specific Lymphatic Development
Session Chair: Anne Eichman
7:45 – 8:15 pm, Invited Talk, Guillermo Oliver
8:15 – 8:30 pm, Selected Abstract Talk
8:30 – 8:45 pm, Selected Abstract Talk
8:45 – 9:00 pm, Selected Abstract Talk
9:00 – 9:15 pm, Selected Abstract Talk

Day 4 – 6/3
Session 7. Primary Lymphatic Diseases and Anomalies
Session Chair: Carrie Shawber
12:00 – 12:30 pm, Invited Talk, Pia Ostergaard
12:30 – 12:45 pm, Selected Abstract Talk
12:45 – 1:00 pm, Selected Abstract Talk
1:00 – 1:15 pm, Selected Abstract Talk
1:15 – 1:30 pm, Selected Abstract Talk
1:30 – 1:45 pm, Break

Session 8. CSF and Lymphatic Transport in the Brain
Session Chair: Steven Proulx
2:00 – 2:30 pm, Invited Talk, Jony Kipnis
2:30 – 2:45 pm, Selected Abstract Talk
2:45 – 3:00 pm, Selected Abstract Talk
3:00 – 3:15 pm, Selected Abstract Talk

Day 6 – 6/5
Session 11. Lymphatics in Immunity and Inflammation
Session Chair: Gwen Randolph
12:00 – 12:30 pm, Invited Talk, Melody Swartz
12:30 – 12:45 pm, Invited Talk, Cornelia Halin
12:45 – 1:00 pm, Selected Abstract Talk
1:00 – 1:15 pm, Selected Abstract Talk
1:15 – 1:30 pm, Selected Abstract Talk
1:30 – 1:45 pm, Break

Session 12. Organ Specific Lymphatic Physiology
Session Chair: Joe Rutkowski
1:45 – 2:15 pm, Invited Talk, Mark Nicols
2:15 – 2:30 pm, Invited Talk, Ebba Brakenhielm
2:30 – 2:45 pm, Selected Abstract Talk
2:45 – 3:00 pm, Selected Abstract Talk
3:00 – 3:15 pm, Selected Abstract Talk